GYIK
1. Mi az a pszichológiai tanácsadás?
A tanácsadás egy általában kb 5-15 alkalmas, célorientált, megoldásközpontú segítő folyamat. A pszichológus speciális kompetenciákkal, kérdésekkel, eszközökkel segít rendet tenni a káoszban, megtalálni a saját válaszaidat, megoldásaidat. A tanácsadás nem terápia, nem célja a gyógyítás. Segít az önismeret elmélyítésében, a fejlődésben és abban, hogy a segítő folyamat hozadékait tettekben is realizáld.
Jómagam coaching szemléletben dolgozom, és olyan eszközökkel, gyakorlatokkal egészítem ki a segítő beszélgetéseket, melyek segíthetnek hatékonyabb eredményeket elérni. Módszereim között a klasszikus pszichológiai eszközök mellett szerepelnek coaching elemek, wingwave technikák, NLP, asszociációs kártyák, művészetterápiás és dramatikus módszerek is - ezeket a célnak megfelelően alkalmazom a közös munka során.
2. Honnan tudom, hogy milyen szakemberre van szükségem?
Az első konzultáció többek között arra is jó, hogy kiderüljön, milyen tipusú problémával küzdesz. Ha úgy látom, hogy más szakemberre van szükség, és nem az általam képviselt szemlélet legjobb megközelítés, azt jelzem feléd.
Általánosságban a pszichológiai tanácsadás élethelyzeti nehézségek, elakadások rendezésére, valamint személyiségfejlesztésre irányul, alapvetően egészséges egyének számára.
Ezzel szemben a pszichoterápia pszichés zavarok gyógyítását célozza meg, azt csak klinikai szakpszichológus pszichoterapeuta, vagy pszichiáter orvos folytathatja. Ha diagnosztizált betegséged van, függőséggel küzdesz, vagy komoly krízisben vagy, akkor a területileg illetékes pszichiátriai szakrendelőbe tudsz fordulni.
Ha a közös munka során fény derül olyan problémára, amelyhez a szaktudásom nem elég, akkor tovább irányítalak a megfelelő szakemberhez. Sokféle módszer is elérhető a piacon, ebben nem könnyű tájékozódni. Ezekről a lehetőségekről - a legjobb tudásom szerint - igyekszem megfelelő tájékoztatást adni.
3. Hogyan kezdjem el?
Keress meg telefonon, e-mail-ben, és keresünk egy közeli időpontot az első konzultációra. Ezen az első alkalmon átbeszéljük, mi a problémád, dilemmád és megnézzük, hogyan tudunk együtt működni. Ezután ha mindketten úgy döntünk "szerződünk"a folyamatra. Különösebb felkészülésre nincs szükség, mielőtt jössz, gondold át a problémád, és hogy mit vársz a közös munkától. Az sem baj, ha magad sem tudod pontosan, hol is van a kutya elásva, ennek felfejtése is a közös munka része.
4. Milyen gyakran kell járnom? Milyen hosszú egy folyamat?
Az első beszélgetés után eldöntjük, hogy akarunk-e tovább menni. Amennyiben igen, első körben 5 alkalomra szerződünk, majd - szükség esetén - ezt hosszabbítjuk meg.
Egy átlagos folyamat általában 10-15 alkalomból áll, ez attól is függ, hogy mennyire egy témával foglalkozunk, vagy több fókusz is van.
2 hetente érdemes találkoznunk, ez a standard, de szükség esetén lehet heti találkozókat is szervezni, illetve a kivezető szakaszban ritkíthatóak is az alkalmak.
5. Milyen eredményre számíthatok?
Ez nagyban függ attól, hogy milyen témát / témákat hozol. Általánosságban szinte biztos, hogy jobban érzed majd magad, ha egy szakemberrel beszéled át a problémáidat, ami a közhiedelemmel ellentétben korántsem hasonlítható össze egy baráttal történő beszélhetéssel. A konzultációk során új nézőpontok, megoldási lehetőségek bukkanhatnak fel, és magát a kiinduló témát is árnyaltabban látod majd. A célokat mindig közösen egyeztetjük, de ha jól csináljuk a dolgunkat, és elkötelezetten dolgozol, akkor az életedben, a viselkedésedben, a közérzetedben, és a hétköznapokban is fogod érezni a közös munka hatását. Varázspálcám nincsen, az önismeret komoly munka, amelyben aktívan részt kell venned, és első sorban hosszú távon térül meg.
6. Hol zajlanak az ülések?
Több lehetőség is van: hetente két délutánt Budapesten, a 2. kerületben a Keleti Károly utcában dolgozom, de lehetőség van a belvárosban, a Bajcsy-Zsilinszky úton is ülést tartani.
Ha vidéken vagy külföldön élsz, akkor az online konzultációt ajánlom, Teams-en kamerával tudunk beszélgetni.